انواع لوله های پلی اتیلن و ویژگیهایشان

انواع لوله های پلی اتیلن و ویژگیهایشانReviewed by خدمات بازرگانی رحیمی نژاد on Jan 16Rating: 5.0انواع لوله های پلی اتیلن و ویژگیهایشانمجموعه ای از برنامه های کاربردی برای انواع لوله های پلی اتیلن با خواص مختلف وجود دارد. به طور کلی، لوله های پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) ساختار کریستالی بیشتری دارند و نیز دارای چگالی بسیار بالاتری هستند که به اصطلاح به آنها لوله های پلی اتیلن سخت یا سنگین نیز گفته می شود

مجموعه ای از برنامه های کاربردی برای انواع لوله های پلی اتیلن با خواص مختلف وجود دارد. به طور کلی، لوله های پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) ساختار کریستالی بیشتری دارند و نیز دارای چگالی بسیار بالاتری هستند که به اصطلاح به آنها لوله های پلی اتیلن سخت یا سنگین نیز گفته می شود. HDPE اغلب در شرایطی کاملا متفاوت از پلی اتیلن چگالی پایین مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال، لوله های LDPE یا همان لوله های پلی اتیلن نرم یا سبک به طور گسترده در بخش های آبده و در سیسستم‌ آبیاری قطره‌ ای با توجه به فشار کاری کم استفاده می شود، طول عمر لوله پلی اتیلن LDPE به خاطر مواد اولیه تولیدی آنها و  با توجه به شرایط و محیط مورد استفاده در حدود ۱۰ تا ۱۵ سال می‌باشد. ولی از لوله های HDPE استفاده بیشتری می شود، از جمله در ساخت و ساز به عنوان لوله های تخلیه فاضلاب، در صنعت کشاورزی به منظور استفاده در لوله های آبیاری و همچنین لوله‌های اصلی و نیمه اصلی در شبکه‌های آبیاری تحت فشار.

پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) قوی و با تراکم بالا است که پلاستیکی نسبتا سفت با یک ساختار بلورین را ایجاد می کند. در واقع زنجیرهای پلیمری موجود در HDPE، خطی تر و به هم نزدیک تر هستند، در نتیجه نیروهای بین مولکولی آن بیشتر شده و استحکام کششی بیشتری خواهند داشت. خوب است بدانید وقتی هیچ شاخه‌ای در مولکول وجود نداشته باشد آن را پلی اتیلن خطی می‌نامند. پلیمرشدن توده ای این لوله های پلی اتیلن در فشار و دماهای تقریبا پایین انجام می گردد و فقط اکسید کننده های قوی آن هم به طور محسوس در محدوده دمایی مشخص به این پلیمر می توانند حمله کنند.

خواص مکانیکی این ماده، استفاده از آن ها را در شکل های بزرگ تر و کاربردهایی مثل مواد ورقه ای در داخل مخازن، به عنوان عایق کاری در ستون‌ها و لوله ها گسترش داده است. در این ماده از جوش حرارتی می توان استفاده کرد پلی اتیلن سنگین به صورت اولیه غیرشفاف و بی رنگ بوده بنابراین در صورت نیاز باید به آنها رنگدانه اضافه شود که این رنگدانه ها در رنگ های آبی، زرد، سبز، و مشکی موجود هستند، همچنین پلی اتلین سخت در اغلب موارد، برای تولید انواع لوله های پلی اتیلن و اتصالات آن و بسیاری از موارد دیگر استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *