انواع مختلف مخزن تحت فشار

انواع مختلف مخزن تحت فشارReviewed by شرکت خدمات بازرگانی رحیمی نژاد on Jun 10Rating: 5.0انواع مختلف مخزن تحت فشاربدون شک پرکاربرد ترین نوع مخزن تحت فشار، مخازن تحت فشار پمپ آب هستند. در سیستمهای آبرسانی ساختمانها بسیار پرکاربرد هستند.

انواع مختلف مخزن تحت فشار بر حسب کاربرد

١ – مخازن ذخیره سازی آب

بدون شک پرکاربرد ترین نوع مخزن تحت فشار، مخازن تحت فشار پمپ آب هستند. در سیستمهای آبرسانی ساختمانها بسیار پرکاربرد هستند.  این مخازن بسیار آشنا معمولا به صورت عمودی و یا افقی  و در رنگ های قرمز، آبی و زرد طراحی و تولید می شوند؛ اگرچه انواع کروی این مخازن هم موجود هستند و مورد استفاده قرار می گیرند. مانند مخازن ۲۴ لیتری تحت فشار.

در این مخازن هوای فشرده به وسیله تیوپ یا دیافراگم از آب ذخیره شده جدا می شود و به کمک همین هوای فشرده شده آب ذخیره شذه به بیرون مخزن هدایت می شود.  کاربرد اصلی این مخازن، ذخیره مایعات است . مخازن تحت فشار برای ذخیره گاز مانند کپسولهای آشنای گاز خانگی و کپسول گاز خودرو شکل دیگری از مخازن تحت فشار برای دخیره سازی هستند.

٢ –  مخازن مبدل حرارت

دومین نوع پرکاربرد مخازن تحت فشار، مخازن مبدل حرارت هستند.  این مبدل های حرارتی (مخازن کویل دار) تقریبا در تمامی جنبه های زندگی، از خدمات غذایی گرفته تا مصارف صنعتی، فرآوری و ساخت مدرن را امکان پذیر می کنند. شکی نیست که گرما (دمای بالا) ، به خودی خود، می تواند نقش مخربی داشته باشد، بنابر این در طراحی و ساخت هر نوع مبدل حرارتی ای توجه ویژه ای به مواد اولیه و سازنده آن می شود.

هدف این کار این است که مخزن کویل دار بتواند برای مدت زمان طولانی تری، بهترین عملکرد را داشته باشد.  ماده پایه در ساخت این مخازن فولاد کربن است؛ اما معمولا از آلیاژ های سخت تری نیز در تولید این مخازن استفاده می شود.

٣ –  مخازن فرآیند

مخزن فرآیند و یا پروسس تانک – به انگلیسی Process Vessel – محفظه ای است که بمنظور انجام دادن قسمتی از یک فرآیند بزرگتر، طراحی، تجهیز و تولید می شود. از این مخازن در صنایع مختلفی همچون صنایع شیمیایی، پتروشیمی، غذایی به خصوص لبنیات، هسته ای و… استفاده می شود. مخازن رآکتورهای شرکتهای پتروشیمی از این دست می باشند.

کاربرد این مخازن :

  • حرارت دهی، سرد کردن، نگه داری و فرآوری محصولات غذایی
  • تجزیه مواد در صنایع مختلف
  • ترکیب مواد در صنایع مختلف
  • خالص سازی مواد گوناگون

جنس مخازن فرآیند ارتباط مستقیم با کاربرد آن ها دارد. این مخازن با ظرفیت های مختلفی تولید می شوند.

هر ٣ نوع مخزن، ذخیره سازی، کویل دار و فرآیند، باید از طراحی مناسب، مواد اولیه مرغوب و تولید با کیفیت برخوردار باشند. عدم رعایت و وجود هر یک از خصوصیات گفته شده، می تواند به کیفیت محصول نهایی ضربه بزند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *