برای جلوگیری از یخ زدن مخازن آب پلی اتیلن چه باید کرد؟

برای جلوگیری از یخ زدن مخازن آب پلی اتیلن چه باید کرد؟Reviewed by خدمات بازرگانی رحیمی نژاد on Dec 30Rating: 5.0برای جلوگیری از یخ زدن مخازن آب پلی اتیلن چه باید کرد؟برای خرید مخزن یا منبع آب پس از کمی تحقیق و پرس و جو به احتمال زیاد شما به سمت خرید مخزن پلی اتیلنی خواهید رفت زیرا نسبت به مخازن فلزی از مقاومت بیشتری در برابر یخ زدگی برخوردار است. با این وجود در صورتی که سرمای هوا طولانی مدت بوده و همچنین دفعات استفاده از مخزن کم باشد و آب درون آن ساکن باقی بماند کم کم با مشکل یخ زدگی آب درون مخزن مواجه خواهید شد.

برای خرید مخزن یا منبع آب پس از کمی تحقیق و پرس و جو به احتمال زیاد شما به سمت خرید مخزن پلی اتیلنی خواهید رفت زیرا نسبت به مخازن فلزی از مقاومت بیشتری در برابر یخ زدگی برخوردار است. با این وجود در صورتی که سرمای هوا طولانی مدت بوده و همچنین دفعات استفاده از مخزن کم باشد و آب درون آن ساکن باقی بماند کم کم با مشکل یخ زدگی آب درون مخزن مواجه خواهید شد.

روش های جلوگیری از یخ زدن مخزن آب:

۱- استفاده از مخازن دو لایه مشکی:

   مخازنی که با رنگ بیرونی مشکی یا سیاه تولید می شوند اگر در فضای باز نصب شوند می توانند در طول روز تقریبا بیشتر نور تابید شده را به گرما تبدیل کنند. بخشی از این گرمای تولید شده کمک می کند تا آب داخل مخزن در طول روز گرم شود و بالای صفر نگهداشته شود. در اروپا و مناطق سردسیر آمریکای شمالی عموما از مخازنی با رنگ سیاه و یا سبز تیره استفاده می کنند. یکی از مزایای این مخازن که در فضای باز نصب می شوند مقاومت بالای آنها در برابر یخ زدگی به دلیل جذب انرژی خورشیدی و انتقال آن به آب داخل مخزن. به دلیل ظرفیت گرمایی نسبتا بالای آب ، این انرژی جنبشی کمک می کند آب داخل مخزن در طول شب به صفر درجه و کمتر از آن نرسد.

۲-استفاده از مخازن فوم دار :

  یکی از راه ها ، خرید مخزن ۴ لایه فومدار پلاستونیک است. به این ترتیب مخزن به صورت سفارشی عایق دار و فوم دار تولید می شود. وجود لایه فوم نرخ انتقال حرارت از دیواره مخزن را به شدت کاهش داده و برای مدت طولانی تری دمای آب داخل مخزن ثابت می ماند. البته عایق پیچی لوله های ورودی و خروجی به مخزن فراموش نشود. دقت شود اگر برای مدت طولانی ویلا یا ساختمانتان را ترک می کنید و دمای هوای منطقه برای روزهای متمادی زیر صفر درجه است بهتر است آب داخل لوله ها و مخزن را خالی کنید.

۳-عایق بندی مخزن آب:

عایق بندی مخزن آب یکی از اصلی ترین و متداولترین روش های پیشگیری از یخ زدگی انواع مخازن و لوله های آب است. منظور از عایق بندی مخزن، پوشاندن بدنه ی مخزن با یک وسیله یا ماده ای مناسب است تا از اتلاف گرمای درون مخزن جلوگیری شود. نکته قابل توجه این است که این عایق بندی باید با دقت و به شکل صحیحی انجام شود در غیر این صورت عملکرد مناسبی نخواهد داشت . همچنین ممکن است بسته به شرایط محیط نیاز باشد تا بعد از دوره های زمانی معینی اقدام به ترمیم یا تعویض عایق نمایید.

۴-انتخاب مخزن با توجه به شکل آن:

   شکل مخزن در ارتباط با مقاومت آن در برابر یخ زدگی می تواند تا حدودی تاثیر داشته باشد. در سرمای شدید آب باقی مانده از بارندگی ها بر روی مخازنی که سطح بالای آنها صاف بوده به مرور یخ زده در نتیجه دمای آب درون مخزن را نیز کاهش داده و احتمال یخ زدگی را افزایش می دهد. پس بهتر است در هنگام خرید، مخزنی را انتخاب نمایید که بدنه و بالای آن شیب دار بوده تا امکان خروج آب مهیا باشد. با این توصیف مخازن پلی اتیلن افقی و عمودی نسبت به مخازن مکعبی می توانند انتخاب بهتری در این رابطه باشند.

۵-انتخاب مخزن حجیم

   هرچه حجم مخزن بیشتر باشد آب درون آن دیرتر از مخزنی با حجم کمتر شروع به یخ زدن می کند. همچنین خالی و پر شدن مکرر مخزن به دلیل ایجاد جریان و همچنین گرمتر بودن آب ورودی به مخزن نسبت به آب موجود در مخزن می تواند باعث مقاومت بیشتر آن در برابر یخ زدگی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *