خط تولید پلی اتیلن

خط تولید پلی اتیلنReviewed by Wordmsd on May 20Rating:

تولید پلی اتیلن

خط تولید پلی اتیلن بسیار پیچیده و تولید پلی اتیلن یک فرایند شیمیایی میباشد که در پتروشیمی‌ها و طی فرآیندی پیچیده انجام میشود. تولید پلی اتیلن به عنوان پرمصرف‌ترین و ساده‌ترین پلیمر جهان از پیچیدگی و نوآوری‌های خاصی پیروی می‌کند, پلی اتیلن تولیدی در پتروشیمی‌ها نصبت به محصول نهایی و فرآیند تولید آن محصول ,مواد متفاوت بوده و دارای گریدهای مختلفی است , به عنوان مثال مواد پلی اتیلن مناسب لوله با عنوان Pipe Grade پایپ گرید شناخته میشود و مواد پلی اتیلنی که برای روش تولید قالب گیری دورانی مواد روتاری مینامند و ……
پلی اتیلن تولیدی در اصل بی‌رنگ و سفید است و برای رنگ دار نمودن از افزودنی‌هایی با پایه HDPE که مستربچ نام دارد استفاده می‌شود و در برخی از گریدها مانند مواد پلی اتیلن روتاری از پیگمنت‌های معدنی استفاده میشود.
به صورت کلی پلی اتيلن ها خانواده‌ای از رزين‌ها می‌باشند که از طريق پليمريزاسيون گاز اتيلن ( C2H4 ) بدست می‌آيند . از طريق کاتاليست و روش پليمريزاسيون اين ماده می‌توان خواص مختلفی همچون چگالی، شاخص جريان مذاب (MFI) ، بلورينگی، درجهء شاخه‌ای و شبکه‌ای شدن، وزن مولکولی و توزيع وزن مولکولی را در آنها کنترل کرد. پليمرهای با وزن مولکولی پائين را به عنوان روان کننده(Lubricant) به کار می برند.
پليمرهای با وزن مولکولی متوسط واکس‌هايی امتزاج پذير (مخلوط پذير) با پارافين می‌باشند و نهايتا پليمرهايی با وزن مولکولی بالاتر6000 در صنعت پلاستيک بيشترين حجم مصرف را به خود اختصاص میدهند. پلی اتيلن شامل ساختار بسيار ساده‌ای است ، به طوری که ساده‌تر از تمام پليمرهای تجاری میباشد.
توجه داشته باشید که خط تولید پلی اتیلن را با خط تولید لوله پلی اتیلناشتباه نگیرید , پلی اتیلن مواد اولیه لوله پلی اتیلن است و خط تولید لوله پلی اتیلن بسیار ساده‌تر و ابتدایی‌تر از خط تولید پلی اتیلن می‌باشد.در تولید لوله پلی اتیلن فرایند R&D ( تحقیق و توسعه ) معنایی ندارد و هیچگونه افزودنی به مواد اولیه اضافه نمیشود و تنها مواد پلی اتیلن بهاکسترودر که از تجهیزات خط تولید لوله پلی اتیلن است وارد میشود و طی یک فرآیند مکانیکی مواد پلی اتیلن به لوله پلی اتیلن تبدیل میشود ولی در خط تولید پلی اتیلن فرایندها کاملا شیمیایی بوده و افزودنی‌هایی جهت مقاومت بیشتر و بالابردن خواص مکانیکی مواد , به آنها اضافه میشود و برای همین است که خواص مکانیکی مواد پلی اتیلن پتروشیمی‌های مختلف با یکدیگر متفاوت میباشد و از درجه کیفیت متفاوتی برخوردار هستند.به عنوان مثال در تولید پلی اتیلن گاهي اوقات به جای اتم‌های هيدروژن در مولکول(پلي اتيلن)، يک زنجير بلند از اتيلن به اتم‌های کربن متصل میشود که به آنها پلی اتيلن شاخه‌ای يا پلی اتيلن سبک (LDPE) میگويند؛ چون چگالی آن به علت اشغال حجم بيشتر، کاهش يافته است. در اين نوع پلي اتيلن مولکولهای اتيلن به شکل تصادفی به يکديگر متصل میشوند و ريخت و شکل بسيار نامنظمی را ايجاد میکنند. چگالی آن بين 910/0 تا 925/0 است و تحت فشار و دمای بالا و اغلب با استفاده از پليمريزاسيون راديکال آزاد وينيلی (Free radical polymerization) توليد میشود. البته برای تهيهء آن میتوان از پليمريزاسيون زيگلر ناتا (Ziegler-Natta polymerization)نيز استفاده کرد.ولی در تولید محصولات پلی اتیلنی و لوله پلی اتیلن ما فقط از این محصولات به صورت گرانول استفاده میکنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *