سپتیک تانک ایران آب

سپتیک تانک ایران آبReviewed by Wordmsd on Jun 1Rating:

به زبان ساده سپتیک تانک دستگاهی است برای اینکه فاضلابی که از واحدهای مسکونی خارج می‌شود آن‌قدر تصفیه شود که وقتی داخل چاه فاضلاب می‌رود موجب کور شدن سوراخ‌های چاه نگردد.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام پایپ گستر، با مزایا و کاربردهای سپتیک تانک در ادامه آشنا می‌شویم.
کاربرد سپتیک تانک

در حال حاضر به دلیل جایگزین شدن فرهنگ کاشانه نشینی در تمامی جهان، سبب آن گشته است که پساب فاضلاب مجتمع‌های مسکونی، اداری، تجاری، صنعتی و … آن‌قدر زیاد شود که چاه جذبی و باکتری‌های غیر هوازی درون آن فرصت کافی برای انجام واکنش‌های شیمیایی روی فاضلاب جامد و تبدیل آن به پساب مایع را نداشته باشند. لذا به واسطه تحقیقات انجام‌گرفته توسط دانشمندان و دست‌اندرکاران محیط زیست، دستگاهی بنام سپتیک تانک فاضلاب اختراع و به بشر معرفی شد. نقشه اصلی سپتیک تانک فاضلاب بدین صورت است که تمامی جامدات را از فاضلاب ورودی به دستگاه سپتیک بگیرد و مایعی کدر و بدبو تحویل دهد.

وظیفه سپتیک تانک

کاری که سپتیک تانک انجام می‌دهد این است که فاضلاب جامد خروجی از ساختمان و مجتمع‌های مسکونی همچنین ساختمان‌های اداری، کمپ‌های کارگری و هر منبعی که فاضلاب با BOD۵ زیر ۲۵۰ تولید می‌کنند را گرفته و از طریق مهیا نمودن فضا و شرایط لازم برای انجام واکنش‌های شیمیایی که موجب انحلال ساختار فاضلاب می‌گردد موجبات جذب آن پساب فاضلاب به چاه جذبی که قدرت جذب معینی دارد را فراهم می‌کند.

در حقیقت سپتیک تانک اعم از سپتیک تانک بتنی, سپتیک تانک پلی‌اتیلن و سپتیک تانک فایبرگلاس و حتی سنگی موجب جلوگیری از کور شدن سوراخ‌های چاه جذبی می‌گردد و از پخش شدن فاضلاب‌های میکروبی بدون انجام واکنش توسط باکتری غیر هوازی روی مولکول‌های آن درون سفره‌های آب زیرزمینی جلوگیری می‌کند.

سپتیک تانک در بهترین حالت توانایی دارد بار آلودگی را تا حد ۶۰ درصد کاهش دهد ولی نکته مهم در سپتیک تانک این است که بار آلودگی میکروبی از یک‌سو و بوی تعفن حاصل از فعالیت باکتری‌های بی‌هوازی و واکنش‌های شیمیایی که موجب تولید گاز متان و دی‌اکسید سولفور می‌گردد از سوی دیگر بعد از استفاده از سپتیک تانک فاضلاب از بین نمی‌رود.

اجزا اصلی سپتیک تانک عبارت‌اند از:

۱. سیستم ورودی فاضلاب به درون بخش اول سپتیک تانک: شامل یک لوله پلی‌اتیلن تک جداره یا دوجداره و بافل ورودی است که به صورت سه‌راهی نصب می‌گردد.

۲. بخش اول مخزن سپتیک تانک: بیش‌ترین حجم سپتیک تانک (۶۶ درصد از حجم سپتیکتانک) را به خود اختصاص داده است. قسمت اعظم مواد جامد معلق در کف این ناحیه رسوب می‌نمایند.

۳. دیواره جداکننده: بافل میانی یا دیواره جداکننده باعث جلوگیری از ورود لجن و چربی و روغن‌های شناور به مخزن زلال سازی (قسمت دوم سپتیک تانک) می‌شود.

۴. مخزن زلال سازی: این مخزن ۳۳ درصد از حجم کل سپتیک تانک را شامل می‌شود. مواد آلی محلول در پساب قسمت اول سپتیک تانک طی فرآیند بی‌هوازی تجزیه می‌گردد؛ و عمده رسوبات این بخش را لاشه میکروارگانیسم‌ها تشکیل می‌دهد.

۵. لوله خروج بیو گازها: از طریق این لوله، گازهای تولید شده ناشی از فرآیندهای تصفیه بی‌هوازی فاضلاب (عمدتاً متان) از سپتیک تانک خارج می‌گردد. نام دیگر این لوله ونت هوا می‌باشد. قطر لوله ونت اصولاً ۶۳ میلی‌متر می‌باشد.

۶. سیستم خروجی فاضلاب: شامل سه‌راهی و لوله خروجی از سپتیک تانک می‌باشد. قطر لوله خروجی از سپتیک تانک قطعاً نباید از قطر لوله ورودی سپتیک تانک کمتر باشد.

۷. سیستم سیفون: شامل یک سیفون در قسمت خروجی سپتیک تانک و جهت جلوگیری از خروج چربی از سپتیک به داخل چاه جذبی و یا اگوی شهری و همچنین یک سیفون در قسمت ورودی به منظور جلوگیری از برگشت بوی نامطبوع فاضلاب به هنگام عدم استفاده طولانی مدت (ایام تعطیل) می‌باشد.

لوله کاروگیت ازجمله لوله‌هایی می‌باشد که در ساخت سپتیک تانک بسیار کاربرد دارد چرا که نحوه ساخت هر دو تقریباً در یک راستا می‌باشد.

شرایط نگهداری و بالابردن کارایی سپتیک تانک

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که باید بعد از نصب سپتیک تانک به آن اهمیت داد نحوه استفاده و بالا بردن کارایی سپتیک تانک می‌باشد. برخی از مواردی که در هنگام استفاده از سپتیکتانک باید آن‌ها را رعایت کرد عبارت‌اند از:

۱- حتماً می‌باید برای دستگاه سپتیک از ونت هدایت گازهای بدبو به بالاترین نقطه ساختمان استفاده کرد. چرا که در صورتی که این موضوع رعایت نشود موجب انفجار سپتیک تانک می‌گردد.

۲-پ ساب خروجی از سپتیک تانک فاضلاب به‌هیچ‌عنوان قابل‌استفاده جهت آبیاری فضای سبز روی سطح زمین نمی‌باشد. دقت فرمائید شما می‌توانید با استفاده از شبکه زهکشی در زیرزمین از پساب خروجی از سپتیک تانک جهت آبیاری ریشه‌های درختان استفاده کنید. کاری که اکثر کشورهای اروپایی بعد از نصب سپتیک تانک از آن استفاده می‌کنند.

۳- به منظور بالا بردن کارآیی سپتیک تانک می‌بایست از ریختن آنچه موجب از بین رفتن باکتری‌های بی‌هوازی می‌گردد از جمله مواد شوینده آنتی باکتریال, آب باران که غنی از اکسیژن است و… جلوگیری نمود.

هلدینگ صنایع برتر، ناب زیست و پایپ گستر به عنوان شرکت‌هایی پیشرو در زمینه تولیدسپتیک تانک و هر یک مشتمل بر ۴ زیرمجموعه امروز افتخار تولید سپتیک تانک در ظرفیت‌های ۳ تا ۱۴۰ مترمکعب به صورت پیش‌ساخته و آماده را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *