فرایند تولید پلی اتیلن سبک

فرایند تولید پلی اتیلن سبکReviewed by مهرناز حسینی on Jul 3Rating: 5.0فرایند تولید پلی اتیلن سبکپلی اتیلن مهمترین و پرکاربردترین پلیمری است که روزانه همه ما در زندگی خود با آن سرو کار داریم. یکی از نام هایی که برای این ماده و خانواده متعلق به آن وجود دارد پلی الفین است که رایج نمی باشد.

پلی اتیلن مهمترین و پرکاربردترین پلیمری است که روزانه همه ما در زندگی خود با آن سرو کار داریم. یکی از نام هایی که برای این ماده و خانواده متعلق به آن وجود دارد پلی الفین است که رایج نمی باشد.

این ماده محبوب ترین پلاستیک در سراسر جهان است. پلیمری که با آن کیسه های مواد غذایی، بطری های شامپو، اسباب بازی های کودکان و حتی جلیقه های ضد گلوله را می سازند.

برای چنین کاربردهای متنوعی ، این محصول دارای ساده ترین ساختار ممکن در بین تمام پلیمرهای تجاری است. مولکول PE چیزی بیش از یک زنجیره طولانی از اتم های کربن با دو اتم هیدروژن متصل به هر اتم کربن نیست و بر اساس تفاوت در وزن مولکولی دارای گریدهای مختلفی مانند پلی اتیلن با چگالی پایین ( LDPE )، پلی اتیلن با چگالی بالا ( HDPE ) ، پلی اتیلن خطی با چگالی پایین ( LLDPE ) است.

ویژگی ها و تفاوت انواع پلی اتیلن ها بر اساس چگالی

در یک پلنت پتروشیمی در مرحله پلیمریزاسیون، می توان با تغییر کاتالیزور، مونومر، کو مونومر ، شرایط و ظرف واکنش،طول و توزیع زنجیرها و در نتیجه ویژگی های پلی اتیلن را کنترل کرد.

مرحله دوم با استفاده از روش اکستروژن ذرات پلی اتیلن ذوب شده و با افزودنی های مورد نیاز برای فرآیند شکل دهی مخلوط شده و به صورت گرانول(دانه) در می آیند.

بدین ترتیب حمل و نقل مواد آسان تر شده و حالت دانه ای برای خوراک دهی به ماشین آلات اکسترودر مانند تولید لوله پلی اتیلن آسان تر می شود.

فرآیند تولید پلی اتیلن کم چگال(LDPE)

تولید پلی اتیلن کم چگال توسط واکنش رادیکال آزاد و با استفاده از کاتالیزور تولید می شود. در این فرآیند از اکسیژن یا دیگر شروع کننده های رادیکال آزاد مثل پرکسید های آلی استفاده می شود .

واکنش در رآکتور در دمای بین ۱۴۰ تا ۳۰۰ درجه سلسیوس و فشاری معادل ۱۱۰۰ تا ۳۰۰۰ بار صورت میگیرد. زمان اقامت مواد در وسل واکنش حدود ۱۰ تا ۶۰ ثانیه است.

گرمای واکنش حدود ۸۰۰ کیلو کالری بر گرم ماده است و باید در طول زمان کوتاه اقامت مواد از طرف خارج شود.

تنها بخش اندکی از این گرما از طریق جداره رآکتور به بیرون منتقل می شود.

دو نوع ظرف واکنش یا راکتور برای انجام واکنش فوق به کار می روند که عبارتند از اتو کلاو ها و لوله های فشار قوی که محصولات تولیدی به هر روش با هم تا حدودی متفاوت هستند آن هم به دلیل اختلاف توزیع گرما (گرادیان دما) در هر یک از روشها است.

تولید پلی اتیلن کم چگال خطی (LLDPE)

پلی اتیلن کم چگال خطی از طریق به کار گرفتن کومونومر های آلفا-الفینی از قبیل ۱-هگزن ۱-اکتن و یا ۴-متیل ۱-پنتن در واکنش تهیه می شود.

بدیهی است که بسته به نوع کومونومر مورد استفاده ویژگی پلیمر حاصل فرق خواهد کرد به طوریکه مشخصات پلی اتیلن کم چگال خطی همه پتروشیمی ها همانند نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *