قفس پلی اتیلن پرورش ماهی

قفس پلی اتیلن پرورش ماهیReviewed by مهرناز حسینی on Jul 30Rating: 5.0قفس پلی اتیلن پرورش ماهیشرکت ایران آب به عنوان پیشرو در زمینه ساخت قفس‌های پلاستیکی و پلی اتیلنی مخصوص پرورش ماهی و دیگر آبزیان, شناخته شده‌ترین نام در صنعت محصولات پلی اتلینی می‌باشد.

شرکت ایران آب به عنوان پیشرو در زمینه ساخت قفس‌های پلاستیکی و پلی اتیلنی مخصوص پرورش ماهی و دیگر آبزیان, شناخته شده‌ترین نام در صنعت محصولات پلی اتلینی می‌باشد. استفاده ازقفس‌های پلی اتیلنی (پلاستیکی) در سال 1974 در نروژ پایه گذاری گردید و از آن زمان بیش از 4500 قفس در سراسر جهان عرضه شده است.

در سراسر جهان به منظور پرورش ماهی ها از لوله های پلی اتیلن سنگین (HDPE) در قفس پرورش ماهی و دیگر آبزیان استفاده می‎شود زیرا به طور عمده این لوله‎ها در مقابل فرسایش زیستی یا بیولوژیکی، سایندگی آب و اشعه ماوراء بنفش خورشید مقاوم هستند. لوله‎های HDPE پارس اتیلن کیش دارای انعطاف پذیری بالایی هستند و به همین دلیل در شرایط آب و هوایی نامساعد نیز شکسته یا خرد نمی‎شوند، یا اگر قایقی با آن ها برخورد کند اتفاقی برایشان نمی‎افتد. لوله های HDPE در نقاطی که بادهای تند ( 160 کیلومتر بر ساعت) و موج های قوی ( تا 7 متر ) وجود دارد ایده آل هستند.

به منظور اطمینان از کیفیت بالا, رقابتی بودن قیمت‌ها, زمان تحویل به موقع ,قفس‌های پرورش ماهی و اجرای جانبی آنها در مکان‌های متفاوتی از جهان ساخته می‌شوند. تمامی قفسهای پلی اتیلنی توسط بهترین تیم نصابها, نصب می‌شوند و همچنین سرویس و نگهداری آنها توسط گروه حرفه‌ای متشکل از مهندسین و تکنسینها انجام می‌شود.

 انواع قفس پرورش ماهی:

قفس های پرورش ماهی با توجه به طرح و اندازه هایشان انواع گوناگونی دارند. چهار نوع اصلی قفس عبارتند از: ثابت، شناور، قابل غوطه وری و غوطه ور که استفاده از ۲ مدل ثابت و شناور رایج تر است.

۱) قفس های ثابت: این قفس ها هم که دارای کیسه توری می باشند به وسیله تیرك هایی در كف دریاچه یا رودخانه در آب نگهداری می شود. هزینه این قفس ها نسبتاً ارزان و ساختن آن ها آسان است، ولی از لحاظ اندازه و شكل محدودیت دارند و فقط در محل های كم عمق با بستر مناسب مستقر می شوند.

۲) قفس های شناور: توری قفس های شناور توسط یك حلقه یا چارچوب شناور نگهداری می شود.كاربرد این قفس نسبت به سایر انواع قفس بیشتر است و می توان آن ها را در اشكال و اندازه های مختلف طراحی كرد.

۳) قفس های قابل غوطه وری: همانگونه که در شکل زیر مشخص است، كیسه توری قفس قابل غوطه وری، متكی به یك چارچوب یا دكل است و می تواند در عمق های مختلف آب قرار گیرد. این مزیت باعث می شود كه در شرایط آب و هوایی بد از صدمات در امان باشد. این مدل قفس در زمان آرامش آب، در سطح آب نگه داشته می شود و هنگام بدی آب و هوا درون آب غوطه ور می گردد.

۴) قفس های غوطه ور: قفس های غوطه ور ساده، معمولاً از تعدادی جعبه چوبی ساخته می شوند كه در میان آن ها شكاف هایی وجود دارد و آب از درون آن ها عبور می كند. این قفس ها توسط سنگ یا پایك به بستر آب محكم می شوند.

مزایای پرورش ماهی در قفس(cage fish):

  1. – سهولت كار نسبت به استخر های خاكی و بتونی چه در احداث و چه در اجرا.
  2. – هزینه سرمایه گذاری كم تر و تولید بیشتر در واحد سطح.
  3. – استفاده اصولی از منابع آب های طبیعی و نیمه طبیعی با توان تولید پایین.
  4. – محصور كردن ماهیان در یك سطح كم و مصرف انرژی كم تر و تبدیل انرژی به ماده بیشتر.
  5. – امكان توسعه بیشتر و قابلیت جابجایی راحت تر.
  6. – استفاده از غذای طبیعی و زنده و در نتیجه كیفیت گوشت بالاتر.

۴-موقعیت محل استقرار قفس :

 عمق : قفس های ثابت در عمق های كمتر از ۸ متر مستقر می شوند. زیرا پیدا كردن تیرك های بلندتر كه بتواند قدرت كافی برای نگه داشتن قفس ها را در عمق بیشتر داشته باشد مشكل است. عمق آب برای قفس های شناور چندان مهم نیست، اما با افزایش عمق، هزینه ها و مشكلات مهار كردن بالا می رود. برای اكثر انواع پرورش در قفس، قفس ها باید در عمق كافی مستقر شوند تا تبادل آب حداکثر باشد و در عین حال كف قفس به اندازه كافی با بستر فاصله داشته باشد. عمق مناسب را می توان با ابزارهایی ساده مثل نخ و شاقول یا پیچیده مثل اكوساندرد به سرعت تعیین كرد.

• بستر : وضعیت بستر، روی انتخاب طرح قفس تأثیر می گذارد. در آب های شیرین، فرو كردن پایه های قفس ثابت مشكل است و از قفس های شناور استفاده می شود.

• جریان آب : تبادل خوب آب هم از لحاظ تأمین اكسیژن و هم از لحاظ برطرف كردن مواد زائد حاصل از سوخت و ساز، اهمیت دارد. سرعت آب بین ۱/۰ تا ۵/۰ متر در ثانیه مناسب است و سرعت های متوسط بین ۲/۰ تا ۳/۰ نیز نتایج رضایت بخشی را نشان داده اند. با افزایش سرعت جریان آب، هزینه های مهار و ساختمان قفس افزایش می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *