مواد اولیه موثر بر طول عمر لوله های پلی اتیلن

مواد اولیه موثر بر طول عمر لوله های پلی اتیلنReviewed by خدمات بازرگانی رحیمی نژاد on Nov 7Rating: 5.0مواد اولیه موثر بر طول عمر لوله های پلی اتیلندر صورتی که پتروشیمی در برابر تولید گرانول پلی اتیلن متعهد نباشد واضح است که مواد مرغوب هم تولید نمی شود. از جهتی هم طراح بر اساس PE100 رنگ طراحی می کند اما مواد پلی اتیلنی پتروشیمی دارای مرغوبیت مناسبی نیستند و به همین جهت عمر مفید لوله های پلی اتیلن را کمتر می کنند.

در صورتی که پتروشیمی در برابر تولید گرانول پلی اتیلن متعهد نباشد واضح است که مواد مرغوب هم تولید نمی شود. از جهتی هم طراح بر اساس PE100 رنگ طراحی می کند اما مواد پلی اتیلنی پتروشیمی دارای مرغوبیت مناسبی نیستند و به همین جهت عمر مفید لوله های پلی اتیلن را کمتر می کنند.

ماده اولیه: نوع رزین، افزودنیها (مقدار و یکسان افزودن آنها)، پایدار کننده (مانند پلی اتیلن پایدار شده به وسیله الیاف شیشه که در ایران تولید نمی شود)

پروسه تولید :

این قسمت از تولید به نوع دستگاه ها و تبحر کادر فنی وابسته است.

شرایط محیط:

بسته به اینکه لوله پلی اتیلن در کجا به کار برده می شود (برای مثال جهت لوله آب و یا لوله فاضلاب و حتی جهت نوع مصرف آن مانند آب صنعتی و غیره)

اشعه ماورابنفش:

مصارف به خصوص مانند اشعه رادیواکتیو و امواج مغناطیسی و همچنین تاثیرات میکرو بیولوژی

تنش:

دما بر روی طول عمر لوله پلی اتیلن بسیار موثر است برای مثال در استاندارد لوله پلی اتیلن عمر آن در شرایطی که در دمای ۲۰ درجه سانتی گراد بکار برده شود  ۵۰ سال منصوب شده است. اما در شرایطی که دما این مقدار نباشد طول عمر لوله هم تغییر می کند. البته لازم به ذکر است که مقصود از این دما دمی محیط نیست و مقصود دمای سیالات است.

تغییرات دما:

در لوله های فاضلابی تغییرات دما به وجود می آید اما در لوله های آب این تغییرات رخ نمی دهد. این تغییرات دما نیز سبب پوسیدگی این لوله ها می شود.

فشار استاتیک(فشار مُرده):

لوله‌ای که زیر زمین دفن می شود به میزان وزن خاک به آن فشار می آید و در شرایطی هم که درون لوله سیال وجود داشته باشد فشار سیال هم وجود دارد و این دو نوع فشار نیز در این لوله ها تقریباً همدیگر را حذف می کنند. اما در شرایط غیر از این  لوله دچار صدمه می شود.

فشار دینامیکی:

در شرایطی که لوله در جایی که ماشین رفت و آمد دارد باشد، فشاری که به لوله تحمیل می شود افزایش می یابدو طاقت آوردن این فشار برای لوله های پلی اتیلنی فاضلاب که بار سیال ندارند سخت خواهد بود.

روش جوش لوله:

اغلب اتصال لوله ها به وسیله لب به لب صورت می گیرد. در شرایطی هم که دما از یک میزان افزایش یابد نقطه ای که جوش در آن صورت گرفته است صدمه می بیند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *