ورق پلی اتیلن سنگین

ورق پلی اتیلن سنگینReviewed by مهرناز حسینی on Jul 10Rating: 5.0ورق پلی اتیلن سنگین ورق پلی اتیلن دارای تحمل حرارتی حدود ۱۳۰ درجه سانتی گراد می باشد. چگالی ورق پلی اتیلن کمتر از آب است . ورق پلی اتیلن خواص دی الکتریک خوبی دارد و از مقاومت شیمیایی خیلی خوب برخوردار می باشد . ورق پلی اتیلن دارای قابلیت جوش پذیری می باشد و در برابر انواع خورنده ها مقاوم می باشد.

ورق پلی اتیلن

ورق پلی اتیلن دارای تحمل حرارتی حدود ۱۳۰ درجه سانتی گراد می باشد. چگالی ورق پلی اتیلن کمتر از آب است . ورق پلی اتیلن خواص دی الکتریک خوبی دارد و از مقاومت شیمیایی خیلی خوب برخوردار می باشد . ورق پلی اتیلن دارای قابلیت جوش پذیری می باشد و در برابر انواع خورنده ها مقاوم می باشد. چگالی آن بین ۰٫۹۴۱ تا ۰٫۹۶۵ g/cm3 است.
ورق پلی اتیلن در ابعاد و ضخامت های متفاوت موجود می باشد.

در زیر به برخی از ویژگی های بارز ورق پلی اتیلن اشاره شده است:

۱– قیمت کم ورق پلی اتیلن

۲– سهولت فرایند پذیری و.رق پلی اتیلن

۳– ورق پلی اتیلن دارای خواص عالی عایق الکتریکی می باشد.

۴– ورق پلی اتیلن مقاومت عالی شیمیایی دارد. 

۵– ورق پلی اتیلن دارای چقرمگی و انعطاف پذیری حتی در دماهای پایین می باشد.

۶– شفافیت قابل قبول فیلم های نازک ورق پلی اتیلن

۷– ورق پلی اتیلن عاری از بو و سمیت می باشد.

۸– نفوذ پذیری به حد کافی پایین ورق پلی اتیلن در مقابل بخار آب برای بسیاری از مصارف بسته بندی ، ساختمانی و کشاورزی 

کاربرد های پلی اتیلن و ورق پلی اتیلن

پلی‌اتیلن کاربرد فراوانی در تولید انواع لوازم پلاستیکی مورد استفاده در آشپزخانه و صنایع غذایی دارد. از LDPE در تولید ظروف پلاستیکی سبک و همچنین کیسه‌های پلاستیکی استفاده می‌شود. HDPE ، در تولید ظروف َشیر و مایعات و انواع وسایل پلاستیکی آشپزخانه کاربرد دارد. در تولید لوله‌های پلاستیکی و اتصالات لوله‌کشی و ساخت منهول های انتقال فاضلاب نیز کاربرد فراوانی دارد.

LLDPE بدلیل بالا بودن میزان انعطاف‌پذیری در تهیه انواع وسایل پلاستیکی انعطاف‌پذیر مانند لوله‌هایی با قابلیت خم شدن کاربرد دارد.

پلی اتیلن سنگین (HDPE) از معروف ترین و پر کاربرد ترین نوع پلیمر به شمار می آیند. فشرده بودن زنجیره مولکولی این ماده سبب افزایش دانسیته آن میشود و با مقاومتی که در برابر مواد شیمیایی از خود نشان می دهد ثابت کرده است در برابر تنش های شکننده به خوبی عمل می کند که این موضوع باعث میشود در ساخت ورق پلی اتیلن با ضخامت های بالا کارائی بیشتری داشته باشد. پلی اتیلن سنگین به صورت اولیه یکدست، خالص و غیرشفاف است، بی رنگ بوده و در صورت لزوم به آنها مستربچ رنگی اضافه می شود. این مواد در رنگ های سفید، قرمز، آبی، زرد، سبز، مشکی و حتی گاهی به رنگ مواد خام خود استفاده می شوند. همچنین عایق الکتریسیته بوده و در برابر حرارت مستقیم تحمل بالائی ندارد ولی در برار حرارت غیر مستقیم شعله تا دمای 75 درجه کارائی دارد .

پلی اتیلن سبک (LDPE) که درساخت  ورق پلی اتیلن با ضخامت پائین تر مورد نیاز جهت ساخت کاور ها و چمدان ها، پوشش سطوح ، آسترهای بسته بندی و … کاربرد دارد به دلیل ساختار مولکولی ضعیف، از استحکام کششی کمتری برخوردار است. فشردگی کم و دانسیته پایین و در نت یجه انعطاف بالا از خواص این نوع از پلیمر به حساب می آید. مصرف ديگر آن به عنوان عایق و روكش كاغذ ،ساخت ظروف خانگي ، اسباب بازي ،  فيلم ، قطعات مختلف اتومبيل ، لوازم ورزشي و آزمايشگاهي و قطعات صنعتي می باشد.

پلی‌اتیلن سنگین 

دارای زنجیر پلیمری بدون شاخه است بنابراین نیروی بین مولکولی در زنجیرها بالا واستحکام کششی آن بیشتر از بقیه پلی اتیلن‌ها است. HDPE ، در تولید ظروف شیر و مایعات و انواع وسایل پلاستیکی آشپزخانه و علی الخصوص ورق پلی اتیلن کاربرد دارد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *