پلی اتیلن چیست و چه کاربردهایی دارد؟

پلی اتیلن چیست و چه کاربردهایی دارد؟Reviewed by پمپ آب ایران آب on Jun 24Rating: 5.0پلی اتیلن چیست و چه کاربردهایی دارد؟پلی اتیلن از خانواده پلیمرهای گرمانرم است که با رسیدن به نقطه ذوب به حالت مایع در می‌آید و هنگام رسیدن به نقطه انجماد خود به حالت جامد تبدیل می‌شود.

پلی اتیلن از خانواده پلیمرهای گرمانرم است که با رسیدن به نقطه ذوب به حالت مایع در می‌آید و هنگام رسیدن به نقطه انجماد خود به حالت جامد تبدیل می‌شود. پلی اتیلن همان سنتز شیمیایی اتیلن است که اغلب از ترکیب نفت خام و گازهای طبیعی حاصل می‌شود. پلی ایتلن با نام‌های polythene و polyethylyne نیز شناخته می‌شود و علامت اختصاری آن PE است.

همانطور که اشاره کردیم، پلی اتیلن یکی از گرمانرم‌ها به شمار می‌رود که از طریق پلیمریزاسیون گاز اتیلن موسوم به C2H4 حاصل می‌شود. پلی اتیلن برای ساخت ترکیبات پلاستیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد و موارد مصرف آن بسیار وسیع است. از طریق روش‌های پلیمریزاسیون و کاتالیست‌ها می‌توان چگالی، بلورینگی، شبکه‌ای شدن و درجه شاخه‌ای، شاخص جریان مذاب یا MFI، وزن مولکولی و توزیع مولکولی را در انواع پلی اتیلن کنترل کرد.

پلی اتیلن در مقایسه با سایر پلیمرهای تجاری دارای ساختار بسیار ساده‌ای است. یک مولکول پلی اتیلن، زنجیر بلندی از اتم‌های کربن است که به هر اتم کربن دو اتم هیدروژن چسبیده است. پلیمرهایی که دارای وزن مولکولی پایین‌تری هستند بعنوان لوبریکنت یا روان کننده مورد استفاده قرار می‌گیرند. پلیمرهایی که وزن مولکولی متوسطی دارند، واکس‌های مخلوط‌پذیر با پارافین هستند و در نهایت، پلیمرهای سنگین با وزن بالای 6000 بیشترین حجم مصرف را در صنعت پلاستیک دارند.

کاربردهای پلی اتیلن :


 پلی اتیلن در تولید انواع محصولات پلاستیکی مورد استفاده در آشپزخانه و صنایع غذایی کاربرد بسیار گسترده‌ای دارد. پلی اتیلن LDPE در تولید کیسه‌های پلاستیکی و انواع ظروف پلاستیکی سبک مورد استفاده قرار می‌گیرد. پلی اتیلن MDPE در تولید اتصالات لوله‌کشی و لوله‌های پلاستیکی کاربرد دارد.
پلی اتیلن LLDPE به دلیل این که میزان انعطاف‌پذیری بسیار بالایی دارند، در تولید انواع لوازم پلاستیکی انعطاف‌پذیر نظیر لوله‌هایی با قابلیت خم شدن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اخیرا محققان در تلاشند تا پلی اتیلن‌هایی تولید کنند که دارای زنجیر بلند و شاخه‌های کوتاه باشند؛ در واقع این پلی اتلین‌ها  HDPEبا تعدادی شاخه‌های جانبی هستند که استحکام HDPE و انعطاف‌پذیری LDPE را دارند.

هنگامی که هیچ شاخه‌ای در مولکول وجود نداشته باشد به آن پلی اتیلن خطی HDPE گفته می‌شود. پلی اتیلن خطی سخت‌تر از شاخه‌ای است، اما ساخت پلی اتیلن شاخه‌ای ارزان‌تر و آسان‌تر است. شکل پلیمر خطی، کریستالی است و وزن مولکولی آن بین 200 تا 500 هزار است که آن را تحت فشار و دماهای پایین پلیمریزه می‌کنند. پلی اتیلن متوسط یا نیمه سنگین نیز از دیگر انواع پلی اتیلن است که چگالی آن در حدود ۹۲۶/۰ تا ۹۴۰/0 است.
 

 UHMWPE پلی اتیلنی با وزن مولکولی در حدود 3 تا 6 میلیون است که از طریق پلیمریزاسیون کاتالیست متالوسن تولید می‌شود. اگرچه این پلیمر فرایندپذیری دشوارتری دارد، اما خواص آن عالی است. این پلیمر را با افزودن مواد شیمیایی یا از طریق تشعشع می‌توان تمام شبکه‌ای کرد، در نتیجه این پلی اتیلن دیگر گرمانرم نخواهد بود. این نوع پلی اتیلن از طریق پخت حین قابگیری یا بعد از آن به یک گرماسخت تبدیل خواهد شد که دارای استحکام کششی و خواص الکتریکی و استحکام ضربه‌ای بالا در دماهای مختلف خواهد بود. از این نوع پلی اتیلن می‌توان در ساخت جلیقه‌های ضد گلوله و نیز در ساخت صفحات بزرگ به جای زمین‌های اسکیت یخی استفاده کرد.

از پلی اتیلن خطی با چگالی کم یا LLDPE در ساخت محصولاتی نظیر کیسه فریزر استفاده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *