پلی اتیلن PE

پلی اتیلن PEReviewed by دیدبان on Mar 26Rating: 5.0پلي اتيلن PE پرمصرفترين پلاستيک دنيا Pe پلي اتيلن پرمصرفترين پليمر در دنيا از دسته ترموپلاستيك ها و متعلق به خانواده پلي اولفين هاست و نمايان گر بزرگترين گروه از ضايعات پلاستيكي مي باشد.اين پليمرکاربرد فرواني در صنعت بسته بندي دارد.براي مثال کيسه ها و دبه ها, بطري هاي شير, قاشقهاي پلاستيکي در آشپزخانه را مي توان نام برد.خواص PE به طور گسترده اي به درجه شاخه اي بودن زنجير آن بستگي دارد.پلي اتيلن PE پرمصرفترين پلاستيک دنيا Pe پلي اتيلن پرمصرفترين پليمر در دنيا از دسته ترموپلاستيك ها و متعلق به خانواده پلي اولفين هاست و نمايان گر بزرگترين گروه از ضايعات پلاستيكي مي باشد.اين پليمرکاربرد فرواني در صنعت بسته بندي دارد.براي مثال کيسه ها و دبه ها, بطري هاي شير, قاشقهاي پلاستيکي در آشپزخانه را مي توان نام برد.خواص PE به طور گسترده اي به درجه شاخه اي بودن زنجير آن بستگي دارد.

پلی اتیلن PE

پرمصرفترین پلاستیک دنیا

Pe پلی اتیلن پرمصرفترین پلیمر در دنیا از دسته ترموپلاستیک ها و متعلق به خانواده پلی اولفین هاست و نمایان گر بزرگترین گروه از ضایعات پلاستیکی می باشد.این پلیمرکاربرد فروانی در صنعت بسته بندی دارد.برای مثال کیسه ها و دبه ها, بطری های شیر, قاشقهای پلاستیکی در آشپزخانه را می توان نام برد.خواص PE به طور گسترده ای به درجه شاخه ای بودن زنجیر آن بستگی دارد.

نحوه تولید گریدهای اصلی پلی اتیلن

PE در دو شکل اصلی به نام های پلی اتیلن با چگالی بالا(HDPE) و پلی اتیلن با چگالی پایین (LDPE) موجود می باشد.این پلیمر از طریق پلیمریزاسیون رادیکالی اتیلن تولید میشود. برای رسیدن به جرم مولکولی بالا به دلیل تبخیر بالای مونومر ? واکنش را در فشار بالا (atm 1500-1300) و دمای بالا ( C° ۳۰۰-۸۰) نگه میدارند. در این شرایط سختپلیمر حاصله یک پلیمر با درجه بالایی از زنجیرهای  شاخه ای کوتاه و بلند است که کریستالیتی را تا حدود ۵۰% محدود میکند و سبب یک گستره ذوب نسبتا پهن میگردد.HDPEبا استفاده از کاتالیست فیلیپس و یا زیگلر_ناتا تولید میشود و و این پلیمر خطی تر و درجه کریستالیتی بالاتری از LDPE دارد.

انواع پلی اتیلن

تفاوت انواع پلی اتیلن در درجه شاخه ای شدن ?جرم مولکولی و توزیع آن است.

    HDPE پلی اتیلن دانسیته بالا معروف است.دارای مقاومت به ضربه وبلورینگی بالایی می باشد.از نظر شیمیایی یک ساختار شیمیایی یکسان.

     LDPE نوع خطی پلی اتیلن است از نظر شیمیایی یک ساختار شیمیایی یکسان با HDPE  دارد. LDPE دارای شاخه جانبی بیشتری می باشد و همین موجب انعطاف پذیری بیشتر شده است.

    ( LLDPE) و ULDPE با افزودن مونومرهایی مانند ۱-بوتن و ۱-اکتن به LDPEخطی تهیه میشوند که این امر باعث افزایش زنجیر شاخه ای کوتاه به پلیمر شده و شاخه های بلند را محدود میکند.خطی بودن زنجیر باعث خاصیت کشسانی و شاخه ای بودن آن باعث سفتی است   ?که خواص بهتری نسبت به LDPE میدهد.

    ULDPE نیز مانند LLDPE است ولی با کومونومرهایی با طول بلند تر تولید میگردد که در نهایتا منجر به چگالی کمتر و کریستالیتی کمتر میشود. این خواص سبب میشود تاULDPE به طور چشم گیری در دمای کم خواص ضربه ای مناسب و انعطاف پذیری  داشته باشد.

ایر هاکی همراه با شمارنده دیجیتال بهترین کیفیت موجود در بازار کشور فقط در بازرگانی رحیمی نژاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *