پمپ آب بدون برق

پمپ آب بدون برقReviewed by Wordmsd on May 5Rating:

پمپ آب وسیله ای جهت انتقال مایعات می باشد که براساس نحوه جابجایی مایعات به سه دسته ی مکش مستقیم، جابجایی مثبت و پمپ های گرانشی تقسیم می گردد. یک پمپ آب جهت شروع به کار از منابعی مانند الکتریسیته، انرژی باد یا آب تغذیه می شود و یا به صورت دستی مدیریت می شود.

به طور کلی فناوری های زیادی جهت مکش آب بدون وجود الکتریسیته وجود دارد که البته در این بین لازم به ذکر است استفاده از سوخت فسیلی یک بحران در جهان و یک اشتباه محسوب می گردد.

پمپ آب بدون برق هیدرولیکی چیست؟

پمپ آب بدون برق یا هیدرولیک یا به طور مختصر پمپ رم، پمپی ساده و بدون موتور جهت پمپاژ آب با جریان پایین می باشد که به پمپ آب گرانشی نیز معروف است. این پمپ ها انرژی خود را از جریان آب چاه، رود، دریاچه و یا چشمه ها تامین کرده و بدین وسیله آب را به مخزن های ذخیره سازی ارسال می کنند. این پمپ ها جهت استفاده در مکان هایی که میزان آب کم بوده و یا منبع انرژی محدود است به کار می روند. با استفاده از فشار ایجاد شده توسط منابع آب، که در بالای پمپ قرار گرفته است، آب پمپاژ شده و حرکت می کند. این پمپ ها یک انتخاب بسیار مناسب جهت استفاده در مناطقی از جهان است که استفاده از منابع مکانیکی و الکتریسیته محدود می باشد.

کاربرد پمپ آب بدون برق هیدرولیکی

پمپ بدون برق هیدرولیکی رم عمدتا برای مناطق تپه ای و کوهستانی و همچنین مناطقی که نیاز به جریان آب کم دارند (مانند مصارف خانگی) استفاده می شود. ازاین پمپ ها معمولا برای آبیاری استفاده نمی شود و در مکان هایی که جریان آب بیشتر بوده لازم است از پمپ های هیدرولیکی بزرگتر با سایز لوله هایی بین 4 تا 6 اینچ استفاده گردد.

سازندگان معمولا سایز پمپ های هیدرولیکی را با اندازه لوله های ورودی و خروجی هماهنگ می کنند. به عنوان مثال یک پمپ هیدرولیکی 6*3 دارای لوله ی ورودی با قطر 6 اینچ و لوله ی خروجی با 3 اینچ است.

نیازمندیهای اساسی جهت راه اندازی پمپ آب بدون برق هیدرولیکی

شما جهت انجام پمپاژ آب نیاز به یک منبع دائم مانند استخر و چشمه های طبیعی دائمی دارید که در بالای پمپ واقع شده باشد، و آب به راحتی بتواند به آن وارد شود و یا از آن خارج گردد. البته میزان آب نباید از 3 گالن در دقیقه کمتر شود.

نحوه کارکرد پمپ آب بدون برق گرانشی

این پمپ ها نیاز است که در سطحی پایین تر از منبع تامین آب قرار گیرند. مایعات از منبع به داخل لوله ی اصلی یا (درایو پایپ) جریان می یابد تا فشار کافی جهت پمپاژ ایجاد گردد. این فشار به طور طبیعی افزایش می یابد که افزایش فشار با افزایش میزان آب در منبع تامین آب بیشتر می شود. زمانیکه دریچه فاضلاب بسته می شود، آب به درون سوپاپ و محفطه هوا حرکت داده می شود. سپس سیال به هوای داخل، فشار وارد کرده و آن را مجبور به بازگشت می کند، سوپاپ بسته شده و پمپ، آب را از لوله های خروجی، خارج کرده و به درون منبع ذخیره هدایت می کند.

مزایای استفاده از پمپ آب بدون برق

واضح ترین مزیت استفاده از این پمپ ها، عدم استفاده از برق می باشد. این پمپ ها از سرو صدای کمتری برخوردارند و همچنین لازم به ذکر است که در این گونه پمپ ها از قطعات محرک کمتری استفاده شده که همین امر سبب کاهش پارگی و سایش می گردد. یکی از مزایای مهم پمپ آب بدون برق هیدرولیکی در این است که با برگرداندن آب و استفاده مجدد آن، از هدر رفتن آب تا حد زیادی جلوگیری می کند. پمپ آب هیدرولیکی جزو پمپ های قابل اطمینان بوده و از عمر بالایی برخوردارند و همچنین لازم به ذکر است نصب آنها ساده بوده و عملکرد آنها به صورت دائمی می باشد.

مزیت دیگر پمپ آب هیدرولیکی رم دائم کار بودن آن است که می تواند به راحتی در تمام ساعات شبانه روز و در کل ماه ها فعالیت کند.

علاوه بر این، پمپ های هیدرولیکی به دلیل دارا بودن قطعات محدود در ساختار خود (مانند سوپاپ و محفظه ی هوا)، ازنصب و استفاده ی ارزان و مقرون به صرفه ای برخوردارند. در واقع بخش عمده ی هزینه ها در این نوع پمپ ها فقط به بخش لوله کشی مرتبط می گردد.

معایب استفاده از پمپ آب بدون برق هیدرولیکی

این پمپ ها در مکان های خاصی قابل استفاده اند و در پمپاژ مقادیر سنگین و زیاد آب قابل استفاده نیستند. به طور معمول نرخ خروجی در این پمپ ها پایین بوده و ممکن است نیازبه رسوب گیری نیز داشته باشید.

نحوه نگهداری پمپ بدون برق هیدرولیکی

علی رغم دائم کار بودن پمپ های هیدرولیکی، نگهداری آنها آسان و بدون هیچ گونه دغدغه ای می باشد که این تنها به خاطر وجود تعداد کم قطعات محرک آن است. البته باید به این نکته توجه داشت که اجزا و مواد مورد استفاده در این پمپ ها باید در بازه های زمانی مشخص توسط تکنسین بررسی شود.

رایج ترین مشکلات پمپ آب هیدرولیکی

  • عدم تامین آب مورد نیاز به دلیل تنظیم نبودن دریچه خروج آب اضافی یا وجود مقدار کم هوا در مخزن یکی از مشکلات این پمپ ها می باشد که ممکن است آسیبی جدی به پمپ وارد کند
  • پمپ آب هیدرولیکی رم ممکن است در اثر یخ زدگی در زمستان و یا از دست دادن هوای مخزن دچار آسیب دیدگی شود که در نهایت سبب فشار بر روی قطعات شده و باعث شکستگی می گردد. که جهت تعمیر آنها، نیاز به جوشکاری و یا تعویض قطعات می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *