کاربرد انواع ورق پلی اتیلن در صنعت

کاربرد انواع ورق پلی اتیلن در صنعتReviewed by خدمات بازرگانی رحیمی نژاد on Nov 16Rating: 5.0کاربرد انواع ورق پلی اتیلن در صنعتپلی‌اتیلن کاربرد فراوانی در تولید انواع لوازم پلاستیکی مورد استفاده در آشپزخانه و صنایع غذایی دارد. از LDPE در تولید ظروف پلاستیکی سبک و همچنین کیسه‌های پلاستیکی استفاده می‌شود.

ورق پلی اتیلن یا همان ورق پلاستیک پلی اتیلن که در بازار به تفلون معروف است از جنس بهترین پلیمر ها بوده و با کیفیت درجه یک به مشتریان عرضه میشود که قابل رقابت با محصولات خارجی میباشد.

پلیمر های پرکاربرد در صنعت پلاستیک

از پلیمر های پر کاربرد در صنعت پلاستیک میتوان به پلی اتیلن ( PE ) و پلی پروپیلن ( PP ) و … اشاره کرد.  پلی اتیلن جامدی مومی و غیر فعال است. این ماده از پلیمریزاسیون اتیلن بدست می‌آید و بطور خلاصه بصورت PE نشان داده می‌شود. از انواع پلی اتیلن میتوان به پلی اتیلن سنگین ( HDPE ) ، پلی اتیلن سبک ( LDPE ) و پلی اتیلن خطی ( LLDPE ) اشاره کرد .

پلی‌اتیلن سنگین 

دارای زنجیر پلیمری بدون شاخه است بنابراین نیروی بین مولکولی در زنجیرها بالا و استحکام کششی آن بیشتر از بقیه پلی اتیلن‌ها است. HDPE ، در تولید ظروف شیر و مایعات و انواع وسایل پلاستیکی آشپزخانه و علی الخصوص ورق پلی اتیلن کاربرد دارد.

پلی‌اتیلن سبک

 این پلی‌ اتیلن دارای زنجیری شاخه‌دار است بنابراین زنجیرهای LDPE نمی‌توانند بخوبی با یکدیگر پیوند برقرار کنند و دارای نیروی بین مولکولی ضعیف و استحکام کششی کمتری است. از خصوصیات این پلیمر ، انعطاف‌پذیری و امکان تجزیه بوسیله میکروارگانیسمها است. از LDPE در تولید ظروف پلاستیکی سبک و همچنین کیسه‌های پلاستیکی و همچنین ورق پلی اتیلن منعطف استفاده می‌شود.

پلی اتیلن خطی

 LLDPE بدلیل بالا بودن میزان انعطاف‌پذیری در تهیه انواع وسایل پلاستیکی انعطاف‌پذیر مانند لوله‌هایی با قابلیت خم شدن کاربرد دارد. اخیرا پژوهش‌های فراوانی در تولید پلی اتیلن‌هایی با زنجیر بلند و دارای شاخه‌های کوتاه انجام شده است. این پلی اتیلن‌ها در اصل HDPE با تعدادی شاخه‌های جانبی هستند. این پلی اتیلن‌ها ترکیبی ، استحکام HDPE و انعطاف‌پذیری LDPE را دارند.

کاربردها:

پلی‌اتیلن کاربرد فراوانی در تولید انواع لوازم پلاستیکی مورد استفاده در آشپزخانه و صنایع غذایی دارد. از LDPE در تولید ظروف پلاستیکی سبک و همچنین کیسه‌های پلاستیکی استفاده می‌شود. HDPE ، در تولید ظروف َشیر و مایعات و انواع وسایل پلاستیکی آشپزخانه کاربرد دارد. در تولید لوله‌های پلاستیکی و اتصالات لوله‌کشی و ساخت منهول های انتقال فاضلاب نیز کاربرد فراوانی دارد.

LLDPE بدلیل بالا بودن میزان انعطاف‌پذیری در تهیه انواع وسایل پلاستیکی انعطاف‌پذیر مانند لوله‌هایی با قابلیت خم شدن کاربرد دارد.

پلی اتیلن سنگین (HDPE) از معروف ترین و پر کاربرد ترین نوع پلیمر به شمار می آیند. فشرده بودن زنجیره مولکولی این ماده سبب افزایش دانسیته آن میشود و با مقاومتی که در برابر مواد شیمیایی از خود نشان می دهد ثابت کرده است در برابر تنش های شکننده به خوبی عمل می کند که این موضوع باعث میشود در ساخت ورق پلی اتیلن با ضخامت های بالا کارائی بیشتری داشته باشد. پلی اتیلن سنگین به صورت اولیه یکدست، خالص و غیرشفاف است، بی رنگ بوده و در صورت لزوم به آنها مستربچ رنگی اضافه می شود. این مواد در رنگ های سفید، قرمز، آبی، زرد، سبز، مشکی و حتی گاهی به رنگ مواد خام خود استفاده می شوند. همچنین عایق الکتریسیته بوده و در برابر حرارت مستقیم تحمل بالائی ندارد ولی در برار حرارت غیر مستقیم شعله تا دمای 75 درجه کارائی دارد .

پلی اتیلن سبک (LDPE) که درساخت  ورق پلی اتیلن با ضخامت پائین تر مورد نیاز جهت ساخت کاور ها و چمدان ها، پوشش سطوح ، آسترهای بسته بندی و … کاربرد دارد به دلیل ساختار مولکولی ضعیف، از استحکام کششی کمتری برخوردار است. فشردگی کم و دانسیته پایین و در نتیجه انعطاف بالا از خواص این نوع از پلیمر به حساب می آید. مصرف ديگر آن به عنوان عایق و روكش كاغذ ،ساخت ظروف خانگي ، اسباب بازي ،  فيلم ، قطعات مختلف اتومبيل ، لوازم ورزشي و آزمايشگاهي و قطعات صنعتي می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *