کاربرد لوله پلی اتیلن در آبیاری

کاربرد لوله پلی اتیلن در آبیاریReviewed by خدمات بازرگانی رحیمی نژاد on Feb 3Rating: 5.0کاربرد لوله پلی اتیلن در آبیاریلوله پلی اتیلن پر کاربردترین نوع لوله در سیستم‌های آبیاری تحت فشار و آبیاری قطره‌ای می‌باشد و سیستم‌های آبیاری تحت فشار یکی از سیستم‌های آبیاری مناسب برای بهره‌وری بیشتر از منابع آب می‌باشد. لوله پلی اتیلن آبیاری تقریبا در تمامی مزارع و گلخانه‌های جهان به شکلی مورد استفاده قرار گرفته است.

لوله پلی اتیلن پر کاربردترین نوع لوله در سیستم‌های آبیاری تحت فشار و آبیاری قطره‌ای می‌باشد و سیستم‌های آبیاری تحت فشار یکی از سیستم‌های آبیاری مناسب برای بهره‌وری بیشتر از منابع آب می‌باشد. لوله پلی اتیلن آبیاری تقریبا در تمامی مزارع و گلخانه‌های جهان به شکلی مورد استفاده قرار گرفته است. انواع لوله پلی اتیلن در کشاورزی (لوله پلی اتیلن آبیاری) و صنایع وابسته به آن کاربردهای فراوانی دارد, کنترل منابع آبی و جلوگیری از هدر رفت آب و مزایای بسیار و منحصر بفرد لوله‌های پلی اتیلن باعث استفاده بیش از پیش از این لوله‌ها شده است, دوام و استحکام بالا, نصب آسان, هزینه پایین, عمر طولانی, وزن سبک, انعطاف پذیری, مقاوت در برابر اشعه نور خورشید, مقاومت در برابر خوردگی, بهداشتی و غیر سمی بودن و تنوع بالا در سایز و اندازه, تنها برخی از مزایای لوله‌های پلی اتیلن می‌باشد که کشاورزان و دست‌اندرکاران را به استفاده از لوله‌های پلی اتیلن ترغیب می‌کند.

پرکاربردترین لوله هایی که در حال حاضر برای آبیاری اراضی کشاورزی و گلخانه ها مورد استفاده قرار می گیرند، لوله های پلی اتیلن هستند. لوله پلی اتیلن در انواع مختلف در بازار موجود هستند و هر دسته از آن ها دارای سایز و ابعاد متنوع می باشند. بسته به اینکه مساحت زمین مورد نظر برای آبیاری چقدر است و اینکه چه حجمی از آب قرار است از داخل لوله عبور کند، باید یکی از انواع این لوله ها را انتخاب نمود.

لوله های پلی اتیلنی از مواد مرغوب پلی اتیلن PE80 و PE100 تهیه می شوند. این دو گرید از پلی اتیلن ها، بهترین مواد اولیه برای تولید لوله و اتصالات در جهان هستند. سایر انواع لوله پلی اتیلن برای مصارف آبرسانی، زهکشی زمین های کشاورزی و انتقال فاضلاب کشاورزی و رواناب ها مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع لوله‌های پلی اتیلن آبیاری

لوله پلی اتیلن با دانسیته بالا HDPE Pipe

لوله‌های اصلی و نیمه اصلی در شبکه‌های آبیاری تحت فشار از این نوع لوله‌های پلی اتیلن می‌باشند که تا سایز 110 لوله‌ها به صورت کلاف تولید می‌شوند و لوله‌های کلاف هزینه جوشکاری و اتصال را به صورت قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌دهند. لوله های پلی اتيلن آبیاری از سايز 16 الی 2000 ميليمتر، با فشار کاری 2 تا 40 بار با مواد HDPE-PE100 تولید می‌شوند. طول عمر این لوله‌های پلی اتیلن آبیاری به دلیل استفاده از مواد اولیه مناسب بسیار بالا بوده و برای مدت 100 سال کار مداوم در خطوط اصلی و فرعی شبکه‌های آبیاری قابل استفاده می‌باشند.

لوله پلی اتیلن با دانسیته پایین-LDPE Pipe

لوله‌های پلی اتیلن در قسمتهای آبده و در سیسستم‌ آبیاری قطره‌های با توجه به فشار کاری کم از لوله‌های پلی اتیلن با دانسیته پائین استفاده می‌شود و این لوله‌ها از سایز 16 الی 32 میلیمتر با فشارهای کاری 2.5 , 4 و 6  بار تولید می‌شوند. طول عمر لوله پلی اتیلن آبیاری با دانسیته پائین به واسطه مواد اولیه تولیدی آنها، بنا به شرایط و محیط استفاده از 10 ال 15 سال می‌باشد.

نوار آبیاری پلی اتیلن-Irrigation Tape

نوار آبیاری پلی اتیلن، لوله نواری دریپر سرخودی است که به سادگی و به سرعت نصب می‌گردد و راندمان بالایی دارد. این لوله به گونه‌ای طراحی شده است كه روزنه‌های ورودی آب، لوله زیگزاكی كناری، دریپر، یك واحد منسجم را تشكیل می‌دهند. آب از روزنه‌های ورودی آب به داخل لوله زیگزاكی كه برای پایین آوردن فشار خروجی آب پیش بینی شده است هدایت می‌شود.
نوار آبیاری جهت آبیاری قطره‌ای در زمین‌های کشاورزی و باغات و گلخانه‌ای جهت استفاده بهینه از منابع آبی بکار می‌رود. استفاده از نوار آبیاری یکی از متداولترین روشها در چند سال اخیر به شمار می‌رود و در کشور ما نیز به لحاظ واقع شدن در مناطق خشک و بیابانی این روش با استقبال چشمگیری روبرو گردیده و کشاورزان این گزینه را مناسبترین مسیر جهت زیر کشت بردن زمین‌های زراعی خود در مناطق خشک و بیابانی می‌دانند.
در روش آبیاری قطره‌ای و با استفاده از نوارهای آبیاری دریپر دار پلی اتیلن کل سطح خاک زیر کشت مرطوب نشده و از رویش علفهای هرز در اطراف محصولات کشاورزی جلوگیری می‌کند میزان هدر رفت آب در این روش تقریبا صفر می‌باشد چرا که آب کود و املاح معدنی موجود در آب مستقیما به ریشه رسیده و باعث مرطوب ماندن محیط رشد ریشه می‌گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *