شناخت انواع پمپ شناور

شناخت انواع پمپ شناورReviewed by شرکت خدمات بازرگانی رحیمی نژاد on Feb 23Rating: 5.0شناخت انواع پمپ شناورپمپ شناور از جمله الکتروپمپ هایی می باشد که برای انتقال آب و سیالات دیگراز چاه های عمیق مورد استفاده قرار می گیرد. این پمپ ها جزو پمپ های چند طبقه بوده که در آن ها پمپی سانتریفیوژی با محور عمودی قرار گرفته است

پمپ شناور از جمله الکتروپمپ هایی می باشد که برای انتقال آب و سیالات دیگراز چاه های عمیق مورد استفاده قرار می گیرد. این پمپ ها جزو پمپ های چند طبقه بوده که در آن ها پمپی سانتریفیوژی با محور عمودی قرار گرفته است. پمپ شناور در صنعت و کشاورزی مورد استفاده ی فراوان قرار گرفته و در اندازه های مختلف تولید و عرضه می شوند.

این پمپ های در طیف های گسترده ای از نظر سایز از 1 اینچ تا 8 اینچ موجود بوده و توانایی فشارهای مختلف را دارا می باشد، و برای فشارهای بالا نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

دبی این پمپ های بر حسب متر مکعب از 50 تا 650 متر مکعب بوده و حداکثر ارتفاع برای آن ها 300 متر می باشد. این پمپ ها در جنس های گوناگونی تولید و عرضه می شوند اما اکثر جنس بدنه و پروانه ی ان ها از چدنریخته گری شده می باشد، چدن ریخته گری شده در برابر اکسایش و خوردگی مقاوم بوده و از نظر فیزیکی نیز مقاوم تر می باشد.

با توجه به دبی این پمپ ها و با توجه به سایز و اندازه ای که دارند با توان های مختلف تولید می شوند، اکثر این پمپ ها در رنج 5 و نیم تا 350 اسب بخار تولید می گردند. از ویژگی های برجسته ی پمپ شناور باکیفیت می توان به راندمان و بازدهی بالا، قدرت موتور بالا، بی صدا بودن، انتقال سیالات از عمق های بسیار زیاد، هزینه ی تعمیر و نگهداری پایین، نصب راحت و سریع اشاره کرد.

کاربرد پمپ های شناور فقط به انتقال آب از چاه ها محدود نشده و می توان به انتقال آب دریا ، انتقال آب در تصفیه خانه ها اشاره کرد. از انواع پمپ شناور می توان به پمپ شفت غلافی، پمپ شناور توربینی، پمپ شناور جریان محوری و پمپ های گریز از مرکز یا سانتریفیوژی اشاره کرد.

نکات مهم جهت نصب و نگهداری پمپ آب شناور

پمپ آب شناور نیاز به نگهداری خاصی ندارد، اما رعایت چند نکته در این گونه پمپ ها الزامی است که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • در یک بازه زمانی منظم (هریک سال یا دو سال)، از پمپ، لوله ها، اتصالات و مخزن بازدید کنید تا درصورت وجود مشکل آن را رفع نمایید
  • اگر پمپ آب به اندازه کافی آبرسانی نمی کند، به دلیل رسوب مواد نامناسب می باشد که باید اقدام به تمیز کردن آن کنید
  • سعی کنید در فواصل زمانی منظم پروانه ها و اطراف شفت را تمیز کنید
  • هنگام نصب پمپ های الکتریکی به صورت عمودی، لازم است اطمینان حاصل کنید که موتور در پایین چاه یا مخزن قرار نداشته باشد و هنگام نصب پمپ آب به صورت افقی، به این نکته توجه داشته باشید که موتور در انتهای مخزن باقی نماند
  •  در خروجی پمپ شناور آب، برای جلوگیری از برگشت آب به داخل پمپ باید یک شیر یکطرفه نصب گردد
  •  پمپ های با پروانه شعاعی (طبقه تخت) برای استخراج آب از چاه های ماسه دار مناسب نیستند، جهت استخراج آب از این نوع چاه ها باید از پمپ آب شناور کوزه ای استفاده گردد (نوع پروانه هر پمپ آب توسط کارخانه سازنده مشخص می شود)
  • سطح موتور در معرض رسوبات آهکی و قلیایی نباید قرار گیرد زیرا رسوبات تشکیل شده روی بدنه موتور مانع از خنک شدن آن توسط آب می شود و موجبات خرابی موتور را فراهم می آورد
  • این پمپ ها به دلیل خنک شدن با آب اطراف پوسته و نداشتن پروانه خنک کننده، به هیچ عنوان نباید بدون آب فعالیت کنند
  • مقدار دمای مایع اطراف شناور، حداکثر تا 40 درجه سانتی گراد می باشد، لذا در صورتی که از شناور در انتقال مایعات اشتعال زا مانند نفت و سایر مشتقات استفاده می گردد، باید الکتروموتور آن حتما ضد جرقه باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *