PN چیست ؟

PN چیست ؟Reviewed by Wordmsd on Mar 2Rating:

PN بیان گر فشار مجازی که لوله قادر به تحمل آن است. اصطلاحا فشار اسمی نیز گفته میشود. PN به نام گذاری عددی هر یک از اجزا سامانه لوله گذاری با توجه به خاصیت های مکانیکی آن ها که به عنوان کمیت مرجع به کار میرود. 
PN از فرانسوی برای فشار نامی می آید، که به عنوان فشار اسمی به جای فشار واقعی یک لوله خاص است. PN بیشتر در سیستم استاندارد اروپایی DIN، EN، BS، ISO و غیره استفاده میشود.
PN ﺑﺮﺍﺳﺎﺱ ﺍﺳﺘﺎﻧﺪﺍﺭﺩ  ISO 7268 ﻓﺸﺎﺭ ﻧﺎﻣﯽ ﯾﮏ ﻋﺪﺩ ﺻﺤﯿﺢ ﺑـﻪ ﻣﻨﻈﻮﺭ ﻃﺒﻘﻪ ﺑﻨﺪی ﺷﯿرآلات و انواع لوله‌ ها ﺍﺯ ﻧﻈﺮ ﻓﺸﺎﺭ ﮐﺎﺭ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺑﺎ ﻋﻼﻣﺖ ﺍﺧﺘﺼﺎﺭی (PN) مشخص می شود.
تعريف PN در استاندارد BS ISO ۷۲۶۸ بدين صورت میباشد:
علامت الفبا عددی است كه بعنوان مرجع استفاده می شود و بدون بعد و مرتبط با ظرفيت فشار/ دمای اجزای سيستم لوله كشی است و خواص مكانيكی مواد اجزا و مشخصات ابعادی اجزا را دربر میگيرد.

PN در لوله پلی اتیلن چیست؟

عبارت PN که بعد از سایز لوله پلی اتیلن استفاده میشود نشان دهنده حداکثر فشاریست که آن لوله پلی اتیلن میتواند تحمل کند. مثل لوله DN63 PE100 PN16 یعنی یک لوله پلی اتیلن که از مواد PE100 ساخته شده و ۶۳ میلیمتر قطر دارد و ۱۶ بار فشار را هم باید تحمل کند.
PN لوله های پلی اتیلن در جدول وزن و ضخامت وجود دارد و لوله پلی اتیلن تک جداره از PN4 الی PN25 تولید می شود و جزئیات این فشارها و مشخصات لوله‌ها با PNهای مختلف در همان جداول مشخصات وزنی آمده است.
لوله های پلی اتیلن در فشارهای کاری ( PN) مختلفی تولید میشوند ، و این فشار کاری ( PN ) در دمای 20 درجه سانتی گراد برای لوله‎ها قابل تحمل است و این دما بهترین حالت کارکرد لوله‌های پلی اتیلن است . انواع گوناگونی از لوله‎ها دارای درجه های PN متفاوت هستند و دارای ضخامت دیواره‎ متفاوتی هستند ، به همین دلیل  قدرت ، مقاومت و انعطاف لوله‌ها نیز گوناگون است. از این رو ، هر چقدر PN بیشتر باشد ، لوله پلی اتیلن ضخامت بیشتری خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *